سزارین های مکرر موجب چسبندگی جفت به رحم و درنهایت خارج کردن رحم می شود.

سزارین های مکرر موجب چسبندگی جفت به رحم و درنهایت خارج کردن رحم می شود.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل ، سرکارخانم دکتر مهتاب  زینال زاده متخصص زنان و زایمان این مرکز و استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت : سزارین های مکرر موجب چسبندگی جفت به رحم و درنهایت خارج کردن رحم می شود.
دکتر زینال زاده گفت: سزارین یک روش ختم بارداری است که در شرایط خاصی جهت پیشگیری از عوارض مادری و جنینی به توصیه پزشک لازم است.

وی اضافه کرد: زایمان به روش سزارین به علت عوارض احتمالی جراحی و بی هوشی و عوارضی که بعداً بوجود می آید باید از انجام سزارین های غیر ضروری حتماً پرهیز شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل  اظهار داشت: یکی از عوارض سزارین بعلت برش جراحی روی رحم و اشکال در خونرسانی تستی از رحم ایجاد می شود که ممکن است در حاملگی های بعدی جفت در محل غیر طبیعی قرار گرفته و با پیشرفت حاملگی به عمق رحم و حتی خارج از رحم از جمله مثانه یا بقیه اعضاء لگن نفوذ کرده در نتیجه در هنگام سزارین جفت از رحم جدا شده و می تواند منجر به خونریزی های شدید و آسیب اعضا لگنی و مثانه ، ناباروری و حتی به ندرت مرگ مادر شود.

این متخصص ادامه داد: اگر با انجام سونوگرافی های دقیق، محل جفت در طی دوران بارداری  مشخص گردد حتماً تیم جراحی با آمادگی قبلی و رزرو خون می توانند به بیمار کمک کنند و البته در خیلی از موارد نیاز به برداشتن رحم جهت حفظ جان مادر می باشد.

فوق تخصص نازایی دانشگاه علوم پزشکی بابل به خانم های باردار توصیه کرد: حتماً زایمان طبیعی را انتخاب کنند مگر نیاز به سزارین توسط پزشک تشخیص داده شده باشد و در صورت سزارین های قبلی از بارداری های ناخواسته اجتناب کنند.

وی همچنین اضافه کرد: در صورت سابقه سزارین، در بارداری فعلی سونوگرافی از نظر محل جفت و عمق نفوذ آن انجام دهید.

دکتر زینال زاده در پایان این نوید را به خانم های عزیز داد: اگر یک بار زایمان قبلی به علل غیر مامایی سزارین بود با نظر پزشک متخصص زنان می توانید زایمان طبیعی را انتخاب کنید.

 

 

روابط عمومی بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل


گروه خبر:               تعداد