انتقال سریع کرونا از کودکان به پدر بزرگ ها و مادر بزرگها

انتقال سریع کرونا از کودکان به پدر بزرگ ها و مادر بزرگها

دکتر یدالله زاهد پاشا فوق تخصص نوزادان دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: در صد سال اخیر بیماری کرونا بعنوان یک  پاندمی، بسیار خطر آفرین و فاجعه آور دربخش سلامت، امنیت و اقتصاد دنیا بوده است.

وی بیان داشت: در فاز اول بیماری تا کید بر این بود که  افراد مسن دارای فاکتورهای خطر بیماری قلبی عروقی، فشارخون، چاقی بیماری مزمن ریوی ، دیابت یا نقص ایمنی در خطر هستند، اما در فاز دوم ما شاهد ابتلا جوانان و میانسالان و حتی کودکان هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اذعان داشت: همانطور که می دانید ویروس برای ورود به بدن نیاز به گیرنده های دارد که این گیرنده ها در بافت ریه، قلب و عروق وجود دارد. در بزرگسالان این گیرنده ها زیاد و تکامل یافته اند ویروس بعد از ورود از طریق این گیرنده ها تکثیر و منتشر می شود و باعث ایجاد طوفان سایتوکاینی می شود.

دکتر زاهد پاشا افزود: خوشبختانه این گیرنده ها در کودکان تکامل یافته نیست و به همین دلیل کودکان مبتلا به فرم شدیداین بیماری دچار نمی شوند. 
وی ادامه داد: با توجه به اینکه شدت این  بیماری در کودکان کمتر هست بنابراین کودکان  به راحتی از راه ترشحات و قطره های تنفسی و مدفوع و اسهال کودکان  ویروس را به افراد مسن منتقل می کنند، که در پدر بزرگ ها و مادر بزرگها باعث بیماری شدید می شود  و خطر مرگ را ایجاد می کند.

دکتر یدالله زاهد پاشا با اشاره به اینکه والدین باید توجه داشته باشند کودکان  زیر 5 سال بعنوان یکی از عوامل  منتشر کننده بیماری می باشند، افزود: درصورت ابتلا کودکان بهتر است  قرنطینه شوند و در خانه یک نفر مسئولیت پرستاری و نگهداری را با رعایت اصول پروتکل بهداشتی بر عهده بگیرد، مهد کودک نروند و کودکان بالای دو سال از ماسک استفاده کنند.

  فوق تخصص نوزادان دانشگاه علوم پزشکی بابل با ذکر این نکته که متاسفانه تاکنون داروی قطعی یا واکسن برای این ویروس در دسترس همگان قرار نگرفته است، بیان داشت: توصیه می شود تا زمانی که دارو و واکسن در اختیار همه قرار نگرفت همه مردم با رعایت مسائل بهداشتی که عبارت از شست و شوی دست ها، استفاده از ماسک، قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی با این بیماری مبارزه کنند.

 


گروه خبر:               تعداد