جراحی ونتریکولوستومی اندوسکوپیک بطن سوم (ETV ) در بیمار مبتلا به هيدروسفالي با فشار نرمال( NPH )

جراحی ونتریکولوستومی اندوسکوپیک بطن سوم (ETV ) در بیمار مبتلا به هيدروسفالي با فشار نرمال( NPH )

به گزارش روابط عمومی بیمارستان آیت‌ا... روحانی(ره) بابل ، دکتر ابراهیم حجازیان متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات این مرکز و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل ، از روش جراحی جدید ونتریکولوستومی اندوسکوپیک بطن سوم (ETV) بر روی بیمار آقای 60 ساله خبر داد.

دکتر حجازیان گفت‌: جمجمه حاوی سه جز حجمی شامل مغز، مایع نغزی نخاعی و خون می باشد و تغییر در حجم هر یک از این اجزاء با تغییر در حجم دو جزء دیگران جبران می شود.

وی ادامه داد: هیدورسفالی به معنای افزایش محتوای مایع مغزی نخاعی جمجمه و بزرگ شدن بطن های مغز در نتیجه تغییر در دینامیک مایع مغزی نخاعی است و هيدروسفالي با فشار نرمال ( NPH ) نوعی از هیدروسفالی بوده که مربوط به افراد با سن بالا می باشد و با علائمی چون اختلالات حافظه ، راه رفتن و ادراری (تکرر ادرار) تشخیص داده می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل ادامه داد : در بررسی های انجام شده مشخص گردیده که بیماران دچار بزرگی بطن و افزایش خفبف در فشار مغزی شده به دلیل کاهش گردش مایع مغزی نخاعی ، اختلال در عملکرد مغزی ایجاد می شود.

جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات بیمارستان روحانی درباره نحوه تشخیص این بیماری گفت: تشخیص بیماری NPH با بررسی ام ار آی ، سی تی اسکن ، اندازه گیری فشار مایع مغزی و پاسخ به تخلیه مایع مغزی نخاعی می باشد.

این متخصص اضافه کرد: معمولا برای درمان هيدروسفالي با فشار نرمال از روش رایج شنت مغزی استفاده می شده ولی به طور کلی عمل با روش ونتریکولوستومی اندوسکوپیک بطن سوم (ETV  ) رویکردی جدید برای درمان این بیماری است .

وی درباره چگونگی درمان جدید ونتريكلوستومي بطن سوم (ETV  ) گفت: با کمک آندوسکوپ سوراخی در کف بطن سوم ایجاد شده تا جریان مایع مغزی برقرار شود.

دکتر حجازیان در پایان اضافه کرد : بیمار آقای 60 ساله پس از بررسی های انجام شده مناسب برای جراحی به روش ETV  تشخیص داده شد و پس از انجام عمل موفیقت آمیز حال عمومی بیمار خوب بوده ، علائم بیماری بهبود یافته و بزودی از بیمارستان ترخیص می گردد.

 

روابط عمومی بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل


گروه خبر:               تعداد