خارج کردن تومور سر پانکراس(ویپل) از شکم خانم 48 ساله قائمشهری در بیمارستان روحانی بابل

خارج کردن تومور سر پانکراس(ویپل) از شکم خانم 48 ساله قائمشهری در بیمارستان روحانی بابل

به گزارش روابط عمومی بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل ، دکتر رامین نصرتی فوق تخصص جراحی قفسه سینه این مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل از خارج کردن تومور سر پانکراس از شکم خانم 48 ساله قائمشهری خبر داد.

دکتر رامین نصرتی افزود: بیمار خانم 48 ساله بدنبال كاهش وزن ، زردى، درد شكم به این مرکز مراجعه کرد که پس از بررسی های انجام شده تشخيص سرطان سر پانكراس(لوزالمعده) براى ايشان مطرح شد.

فوق‌تخصص جراحی قفسه سینه بیمارستان آیت‌ا... روحانی(ره) بابل تصریح کرد: پس از بررسى هاى لازم شامل اندوسكوپى و اندو سونوگرافى و سى تى اسكن این بيمار کاندید عمل جراحى شد.

دکتر نصرتی با اشاره به اینکه شيمى درمانى تاثير بسيار كمی در درمان سرطان سر پانكراس دارد ، خاطرنشان کرد: بهترين درمان اين بيمارى اگر در مراحل اوليه تشخيص داده شود جراحى است.

وی گفت: در ابتدا سرطان پانکراس در سکوت و بدون درد رشد می کند ، زمانی که سرطان به اندازه ی کافی بزرگ شود، علائم آن بروز می کند که کاهش وزن، زردی پوست، ادرار تیره، مدفوع کم رنگ، خارش، تهوع، استفراغ، شکم درد، کمر درد و بزرگ شدن غدد لنفاوی در گردن از علائم سرطان سر پانکراس می باشند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: سرطان پانکراس به علت رشد، تقسیم، و گسترش خارج از کنترل سلول های لوزالمعده و تشکیل یک تومور بدخیم، به وجود می اید که سیگار کشیدن را می توان اصلی ترین عامل خطر ایجاد سرطان پانکراس دانست و افراد سیگاری تا دو برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به سرطان پانکراس قرار دارند.

وی اضافه کرد: جراحى اين تومور که به نام ويپل مي باشد جراحى بسيار سنگينى شمرده می شود و قسمت انتهايى معده، كيسه صفرا، اثنى عشر، لوزالمعده ، قسمت ابتدايى روده باريك برداشته ميشود.

این متخصص خاطر نشان کرد: اين جراحى بعلت عوارض شديد و تكنيك بالاى جراحى نياز به مركز درمانى مجهز و تیم پزشکی متبحر دارد که در سطح كشور در مراكز خاص و محدود انجام مي شود.

دکتر نصرتی کرد: با عنایت به پروردگاراز این پس جراحی های فوق در این بیمارستان قابل انجام است.

 

روابط عمومی بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل


گروه خبر:               تعداد