کم وزن ترین نوزاد بیمارستان روحانی 3 ساله شد

کم وزن ترین نوزاد بیمارستان روحانی 3 ساله شد

به گزارش روابط عمومی بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل ،  دکتر حق شناس فوق تخصص نوزادان این مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: کم وزن ترین نوزادی که در این مرکز به دنیا آمده 450 گرم بود و اکنون 3 ساله می باشد.

رئیس بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستان روحانی بابل گفت : نوزادانی که بین هفته 32 تا 34 و یا کمتر از 32 هفته بدنیا میایند  الزاما" می بایست دربخش مراقبت ویژه نوزادان بستری گردند . نوزادان نارس در عملکرد دستگاه های بدن علی رغم شکل گیری کامل، دچار اختلال می باشند .

وی همچنین یادآور شد : با توجه به نیاز روز افزون جامعه و در جهت اجرای طرح سطح بندی مراقبت مادران باردار پر خطر و نوزادان آنها به طور مشخص دانشگاه علوم پزشکی بابل بعنوان مرکز پذیرش بیماران ارجاعی منطقه و شهرستان های اطراف و علی الخصوص مادران باردار پرخطر بوده است که به همین منظور بخش مراقبت ویژه نوزادان  NICU از بدو تاسیس مرکز آموزشی درمانی آیت ا... روحانی بابل راه اندازی شد.

معاون آموزشی بیمارستان روحانی بابل ادامه داد : بخش مراقبت ویژه نوزادان این مرکز  در فضایی به مساحت تقریبی 378 مترمربع دارای 20 تخت( شامل 18 تخت ICU نوزادان که از بخشهای مراقبت ویژه نوزادان ممتاز کشور و 2 تخت ایزوله ) در کنار 10 تخت فعال بخش نوزادان مجموعا 24 تخت می باش و تمامی پزشکان و پرسنل سعی دارند تا ضمن ارائه خدمات مطلوب تر به مادران در ارتقای سطح سلامت نوزادان منطقه و کاهش مرگ ومیر و عوارضی گامهای موثری بردارند، باشد تا مورد قبول حق تعالی قرارگیرد.

وی ادامه داد : بخش مراقبت های ویژه نوزادان ، یكی از مراكز فوق تخصصی ارجاع نوزادان در منطقه است كه امكان سرویس دهی به كلیه نوزادان متولد شده در این مرکز و همچنین نوزادان پذیرفته شده از سایر بیمارستان ها را دارا می باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل ادامه داد : برای تمامی نوزادان تست شنوایی در کلینیک شنوایی سنجی، معاینات چشم توسط چشم پزشک فوق تخصص شبکیه، آزمایش غربالگری بیماریهای متابولیک در موارد مورد نیاز، غربالگری تیروئید و واكسیناسیون روتین انجام می‌شود.

دکتر حق شناس بیان داشت: اتاق های مجزای شیردهی نوزادان با امكانات رفاهی لازم در مجاورت NICU جهت دسترسی هر چه بهتر مادر به نوزاد در نظر گرفته شده است که این اتاقها به بهترین شیوه رنگ آمیزی و مبله شده است.

وی اضافه کرد اتاق شیردهی مجهز به امكانات آموزشی شامل پمفلت های مختلف، امکان آموزش چهره به چهره توسط پرستاران به مادران مهیا می‌باشد و در ساعات مشخص پزشکان پاسخگوی سؤالات والدین می باشند

این پزشک ادامه داد : بیماران ترخیص شده از بخش نوزادان جهت كنترل های بعدی در كلینیك های تخصصی كودكان ویزیت می‌شوند

این مسئول تصریح کرد: این بخش تحت نظارت مستقیم پزشکان فوق تخصص نوزادان است. چند تن از متخصصین كودكان دوره دیده و دارای سالها تجربه کار NICU نیز در تمام 24 ساعات شبانه روز هدایت بخش رابه عهده دارند.

وی ضمن تبریک 17 نوامبر روز جهانی نوزادان نارس خاطر نشان کرد: برنامه های آموزشی و پژوهشی پزشكان نیز تحت نظارت پزشکان فوق تخصص نوزادان صورت می پذیرد تا با استفاده از تجربیات ، امکانات و تجهیزات موجود بتوانیم خدمات مناسب به مراحعین عزیز ارائه بدهیم.

دکتر حق شناس بیان کرد: کم وزن ترین نوزادی که در این مرکز به دنیا آمده 450 گرم بود که با مراقب در بخش مراقبتهای ویژه نوزادان و درمانهای به موقع و سریع بمدت تقریبا 3 ماه با وزن 1600 گرم از بخش مرخص شد و بعد از گذشت تقریبا 3سال و نیم همچنان جهت کنترل رشد و تکامل به این مرکز مراجعه میکند که از لحاظ تکاملی و تکلم مشکلی ندارد و همانند سایر نوزادان می باشد.

جهت مشاهده همه عکس ها به لینک زیر مراجعه فرمائید :
http://rohani.mubabol.ac.ir/?P=News&Act=All&Id=8672

 

روابط عمومی بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل


گروه خبر:               تعداد