چطور از نوزاد نارس مراقبت کنیم؟

چطور از نوزاد نارس مراقبت کنیم؟

به گزارش روابط عمومی بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل ، دکتر زهرا اکبریان فوق تخصص نوزادان این مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار کرد: به نوزادی نارس گفته می‌شود که قبل از هفته 37 بارداری یا 37 هفته پس از نخستین روز آخرین قاعدگی متولد شود .

دکتر زهرا اکبریان افزود: نوزادانی که بین هفته 32 تا 34 و یا کمتر از 32 هفته بدنیا می‌آیند ضروری است دربخش مراقبت ویژه نوزادان بستری شوند زیرا این نوزادان نارس در عملکرد دستگاه‌های بدن با وجود شکل‌گیری کامل، دچار اختلال هستند.
فوق تخصص نوزادان بیمارستان روحانی بابل تصریح کرد: نخستین خطری که این نوزادان را در بدو تولد تهدید می‌کند نارسی ریه‌ها و عدم تنفس موثر است که با پیشرفت‌هایی که طی دو دهه اخیر در درمان این نوزادان انجام شد، بطور پیشرونده‌ای تولید ترکیب حیاتی بنام سورفکتانت گسترش یافته است، این ترکیب که ساخت آن در ریه‌های نوزادان نارس بطور ناقص صورت می‌گیرد با استفاده از لوله گذاری داخل نای در ساعات اولیه پس از تولد به داخل ریه‌ها تزریق شده وبهبود تنفس و انتشار اکسیژن می‌شود .
دکتر اکبریان با اشاره به اینکه تغذیه در نوزادان نارسی که مشکل تنفسی را پشت سر می‌گذارند باید با احتیاط  انجام شود، خاطرنشان کرد: تغذیه از پستان مادر در ابتدا مقدور نیست و باید از طریق لوله معده ای‑ دهانی و یا با سرنگ با حوصله و دقت تغذیه شوند و افزایش حجم شیر باید با دقت و بر اساس تحمل دستگاه گوارش نوزاد انجام شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل یادآور شد: مراقبت در نگهداری و جابجایی این نوزادان بسیارحیاتی است، چرا که عروق نارس در داخل مغز به سبب نارسی و شکننده بودن مستعد خونریزی بوده و هر چه نوزاد نارس‌تر باشد این خطر بیشتر خواهد بود.
وی ادامه داد: در نوزادان نارس زیر 34 هفته عروق شبکیه چشم، تکامل کافی پیدا نکرده‌اند و چنانچه درمان به موقع انجام نشود احتمال نابینایی دائمی وجود دارد،لذا همه نوزادان نارس کمتر از 34 هفته باید از نظر تکامل عروق شبکیه چشم مورد معاینه قرار گیرند و در صورت مشکل سریع‌تر اقدام درمانی لازم شامل درمان با لیزر یا تزریق داروی اوستین انجام شود.
دکتر اکبریان اضافه کرد: یکی از مشکلات نوزادان نارس عدم تکامل سیستم‌های دفاعی بدن علیه عفونت‌ها است، مراقبت از نظر پیشگیری عفونت از ارکان مهم درمان بوده که مادران نوزادان نارس باید با شستن مکرر دست‌ها و کوتاه نگه داشتن ناخن‌ها از انتقال عفونت به آنان جلوگیری کنند.

فوق تخصص نوزادان این مرکز تصریح کرد: امروزه برای حمایت بیشتر نوزادان و همچنین افزایش توانمندی مادران در نگهداری نوزاد نارس ساعاتی از روز را نوزاد در حالیکه کنترل می‌شود مراقبت آغوشی یا مراقبت کانگرویی دریافت می‌کند و این هم‌آغوشی که توسط تماس پوست با پوست انجام می‌شود به ارتباط عاطفی بیشتر و بهتر مادر و نوزاد و همچنین تکامل عصبی بهتر نوزاد کمک می‌کند، لذابهتر است این مراقبت در منزل نیز تا زمانی که نوزاد به وزن دو هزار و500 گرم الی سه هزار گرم برسد ادامه یابد.
وی اظهار کرد: امکان ترخیص نوزاد با وزن هزار و 500گرم که بتواند از پستان مادر شیر بخورد و نیاز به اکسیژن اضافی نداشته باشد وجود دارد.

وی اضافه کرد: این نوزادان تا وزن دو هزار و 500تاسه هزار گرم نیازمند به ترکیب مقوی کننده شیر مادر و یا شیر خشک مخصوص نوزادان نارس علاوه بر شیر مادرهستند تا نیاز اضافی کلسیم، فسفر و پروتئین بدنشان تامین شود و از نرمی استخوان نوزاد نارس جلوگیری شود.
فوق تخصص نوزادان با اشاره به اینکه این شیرخواران پس از ترخیص تا چندین ماه باید تحت مراقبت و کنترل باشند تا از رشد طبیعی آنها اطمینان حاصل شود، ادامه داد: نیاز است نوزادان فوق ، قطره آهن و مولتی ویتامین را مانند سایر نوزادان دریافت کنند و طبق برنامه کشوری برای آنهاواکسیناسیون انجام شود.

دکتر اکبریان گفت: کم وزن‌ترین نوزادی که در این مرکز به دنیا آمد 450 گرم بود که با مراقب در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان و درمان‌های به موقع و سریع به مدت تقریبا سه ماه با وزن یک هزار و 600 گرم از بخش مرخص شد و بعد از گذشت تقریبا سه سال و نیم همچنان جهت کنترل رشد و تکامل به این مرکز مراجعه می‌کند که از لحاظ تکاملی و تکلم مشکلی ندارد.

 

روابط عمومی بیمارستان آیت ا... روحانی(ره) بابل


گروه خبر:               تعداد